Giresun, Görele, Daylı Köyü - Özlemin Bittiği Yerdesiniz... Anasayfa    |    İletişim
Daylı Köyü
Anasayfa | Haber Ara | Chat | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Z.Defteri | Sitene Ekle |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

DÖVİZ

  Döviz Alış Satış
  Dolar 16.6614 16.6914
  Euro 12.1962 12.2770

HAVA DURUMU

Sevgi-2

Okunma  Yazar : Seyit Cındık
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1487
Tarih  Tarih : 29 Haziran 2010, 19:14

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Günaydın arkadaşlar, Osho'dan güzel bir alıntı size sunuyorum.!.

İlişki değil sevgi
"Sevgiden bahsettiğim zaman, bu sevgiden bahsediyorum, ben.!. bir ilişki değil, varoluş durumu olan sevgiden.!.Bunu hatırla, sevgi sözcüğünü kullandığım zaman bir varoluş durumundan bahsediyorum, ilişkiden değil.!. (Ama), senin sevgi anlayışın temel olarak bir ilişkiye dayalı, sanki hepsi buymuş gibi.!. İlişkiye ihtiyaç duymanın tek sebebi tek başına kalamamandır, çünkü henüz meditasyon yapmıyorsun.!. O yüzden de, gerçekten sevebilmen için önce meditasyon gerekiyor.!.İnsan yanlız olmayı tamamen yanlız olmayı ama son derece mutlu olmayı başarabilmeli.

O zaman sevebilirsin.!. o zaman sevgi bir ihtiyaç değil, bir paylaşım olur, bir gereklilik değil.!. sevdiğin insanlara bağımlı olmazsın, paylaşırsın ve paylaşmak güzeldir.!.ama, dünyada genellikle olan şu;
sevgin yok, sevdiğini düşündüğün insanın varlığında da sevgi yok ve ikiniz de birbirinizden sevgi istiyorsunuz.!. iki dilenci birbirinden dileniyor. O yüzden sevgililer arasında sürekli kavga var, çekişme var, çatışma var.saçma sapan şeyler yüzünden, önemsiz aptalca şeyler yüzünden. ve çatışma devam ediyor.!.

Çatışmanın temel nedeni şu ki, koca hakkı olan şeyi alamadığını düşünüyor, karısı da hakkı olan şeyi alamadığını düşünüyor, Kadın aldatıldığını düşünüyor, kocası da aldatıldığını düşünüyor .!. aldatmak için bir başka bedene, ikinci karşı cinse her zaman gerek olmayabilir, daha çok birbirimizi duygularımızla aldatırız., ve bunu asla farketmeyiz!.
-bunun ötekiyle bir farkı olabilirmi sizce, ne dersiniz?.!.
peki, sevgi nerede? kimsenin vermeye niyeti yok, herkes almak derdinde.!. Herkes almak derdine düştüğü için de kimse alamıyor ve herkes kendini kayba uğramış, boş, gergin hissediyor. Temel yok ve sen temel olmadan tapınak yapmaya başlamışsın.Dağılıp parçalanması an meselesi.Ve, sen de bunu biliyorsun, sevgin kaç defa dağılıp parçalandı, ama yine de, ayni şeyi tekrar tekrar yapmaya çalışıyorsun.- bu haklı çıkmaya çabalamaktan başka bir şey değil- öyle farkında olmadan yaşıyorsun ki kendine ve başkalarına neler yaptığının hiç farkında değilsin.!. Mekanik bir robot gibi ayni kalıbı tekrarlamaya devam ediyorsun, ayni şeyi daha önce de yaptığını bile bile.!. Her seferinde sonucun ne olduğunu da biliyorsun.Ta içinde yine ayni şeyin olacağına dair bir his var, çünkü her şey ayni.!. Yine de sonuca hazırlanıyorsun, ayni parçalanmaya.!.
Peki bütün bu olanlara "kader" diyebilirmiyiz, acaba? Arkadaşlar, bu soruyu hepimizin kendimize sorması gerekiyor.!.

Eğer, sevginin dağılmasından bir şey öğrenmen mümkünse, bu farkındalıktır, daha meditatif olmaktır.!. V e meditasyon derken, tek başınayken de neşeli olma yeteneğinden bahsediyorum.!. Çok az insan hiç sebep yokken mutlu olma yeteneğine sahiptir.Öylesine sessizce ve mutluluk içinde olma yeteneğine.!. başkaları bu insana deli diye bakar, çünkü onlara göre mutluluk başka bir insandan gelmelidir.!.Güzel bir kadınla tanışmışsan mutlusundur, hoş bir adamla tanışmışsan mutlusundur, ama odada sessizce durmak ve bu kadar mutlu olmak?
-sebepsiz mutluluğu yaratabilmek bir insan için ne kadar mümkündür?
Delirmiş falan olman lazım, insanlar uyuşturucu almandan şüphelenecekler, evet, meditasyon en sıkı LSD'dir, içindeki kendilik güçlerini, ruhsal güçlerini ortaya çıkarır. Bu, içindeki kilitli olan ihtişamı ortaya çıkarmak olur. ve öyle keyiflenirsin varlığından öyle neşe yükselir ki, bir ilişki de olmaya ihtiyacın kalmaz.!. Yine de insanlarla ilişki kurabilirsin ve bu da, ilişki kurmakla ilişkide olmak arasındaki farktır.! İlişki birşey'dir, ona yapışırsın, ilişki kurmak ise, bir akış, bir hareket, bir oluşumdur.bir insanla karşılaşırsın onu seversin. çünkü verecek bol bol sevgin vardır, her şeye yeter, çünkü koşulsuz olanın farkındalığını yaşıyorsundur, bu da daha çok verdikçe daha çok alırsın, anlamına gelir.!.
Bir kere sevginin bu garip aritmetiğini anladığın zaman, daha çok verdikçe daha çok aldığını.!. Bu dış dünyada süren ekonominin kanunlarına son derece aykırıdır.!. bunu bir kere anladığın zaman-daha çok sevgi ve neşe istiyorsan vermen ve paylaşman gerektiğini- o zaman basitçe paylaşırsın,ve neşeni onunla paylaşmaya izin verdiğinde ona karşı şükran duyarsın, ama bu ilişkide olmak değildir, bu ırmak gibi bir akıştır.bir ağacın yanından geçen ırmak ona su verir, onu besler ve yoluna devam ederek gider.!.ağaca asla yapışmaz, ağaçta ona, "dur nereye gidiyorsun, beni yanlız bırakma" demez.!."ayrıca niye benim hayatıma girdin beni besledin, çiçeklerini bana verdin?" dediği de görülmemiştir.!.Ağaç şükranla çiçeklerini ırmağa yağdırır, rüzgar ise, püfür püfür çiçeklerin kokusunu kucaklayarak ağıcın etrafında dans eder ve gider.!. Bu ise ilişki kurmaktır ve insanlık gelişip olgunlaştıkça sevgi de böyle olacak, buluşan, paylaşan devam eden insanlık-sahip çıkmadan, hükmetmeye çalışmadan- yaşamayı giderek bilinçlenerek öğrenecektir.!."
OSHO

("Sen doğduğun andan itibaren ölünceye kadar bunu sürdürebilen ve bu evrende kendini geliştirebilen tek canlısın, sen her şeysin senden başka hiç birşey yok" Nor.Uzm.Dr.İsmail Adnan SUSMUŞ)

Not:Değerli arkadaşlar bu 3.makaleyi 1-2-3 sıra sıyla okumanızı tavsiye ederim.Kişisel Gelşim Kurslarından Uzman Dr.'lardan derlediğim makaleler dir. Umarım faydalı olabilirim.Teşekkür ederim.
Seyit CINDIK.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları

Son Haberler

DUYURU

YENİ YIL01 Ocak 2014

ANKET

Dernek Çalışmalarımızı Nasıl Buluyorsunuz?

Tüm Anketler

TAKVİM

SAYAÇ

ÖNEMLİ LİNKLER

SAYAÇ

daylikoyu.org.tr © 2007 - 2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Köşe yazılarından yazarları, yorumlardan yorumu yazan şahıslar sorumludur. Daylikoyu.Org.Tr sorumlu tutulamaz.
Web: www.daylikoyu.org.tr | E-Mail: info@daylikoyu.org.tr
Altyapı: Mydesign | Tasarım: