Giresun, Görele, Dayly Köyü - Özlemin Bitti?i Yerdesiniz... Anasayfa    |    İletişim
Daylı Köyü
Anasayfa | Haber Ara | Chat | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Z.Defteri | Sitene Ekle |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

DÖVİZ

  Döviz Alış Satış
  Dolar 18.6123 18.6458
  Euro 13.6199 13.7101

HAVA DURUMU

Portreler

Sevgili Dostlar,

Derneğimizin katkılarıyla kuruluşunu yaptığımız sitemizdeki "İz Bırakanlar" köşemizin ilk sayısında hepimizin tanıdığı bir simayi seçtik. Her ne kadar başlık, geçmişi çağrıştırsa da bizler; geçmişten kopmadan, geleceği kurmak adına yola çıkan bir kuşağı temsil ettiğimize inanıyoruz. Dolayısıyla bu köşede, önümüzdeki aylarda sizlerden gelecek olan deneme ve derleme türünde yazılar ve resimler bekliyoruz. Sizlerin, bu köşede yayınlanmak üzere bizim isteyip te ulaşamadığımız veya varlığından haberdar olmadığımız kişi ve olayları, yazarak bizlere (veya daha sonra görevli arkadaşlarımızın e-mail'lerine) veya bizzat derneğimize ulaşarak, toplantılarımıza katılarak okuyucularımıza ulaşmasında yardımcı olacağınıza inaniyoruz ve katkılarınizı bekliyoruz.

Başlarken, sizlere önce, 1955 kuşağından Halil Cındık'ı tanıtmak, onun köyümüz için yazdığı bir şiirini de sizlerle paylaşmak istedik. Halil Cındık'ın şiirini okumak için tıklayınız

Halil CINDIK, 1955 yılında Daylı Köyü'nde doğmuş, ilk, orta ve lise tahsilini Görele'de tamamlamıştır. 1975–76 yılı Görele Lisesi mezunu olup, 1978 yılında Rize ilinde ilk memuriyetine Zirai Donatım Kurumu'nda başlamıştır. Rize, Tirebolu, Görele ve Eynesil'de aynı kurumda görev yapan yazar, 1997 yılında Giresun Zirai Donatim Kurumu'na şef olarak atandı. 1995 yılı Eskişehir Anadolu Üniversitesi ön lisans, 1998 yılında aynı üniversitenin İşletme Fakültesini bitirmiştir.


1998 yılında Görele'de P.T.T Merkez Müdürlüğüne geçiş yaparak bir süre çalışmış, halen İstanbul Avrupa yakası P.T.T Baş Müdürlügü'nde Eğitim ve İdari İşler Şefliği görevini sürdürmektedir. Çeşitli dergi ve yerel gazetelerde yazı ve şiirleri yayınlanan şairin genellikle; memleket sevgisi, sıla özlemi, doğa temaları işlediği görülür. Şiirlerinin bir bölümü " Simaldeki İzlekten Tuttugum İpek Yolu" adlı kitabında yayınlanmış olup, yine İstiklal madalyası sahibi olan babasının savaş anılarını derlediği ve Yeni Size Edebiyat Dergisi'nde tamami yayınlanan GİRESUN 42.GÖNÜLLÜ ALAYINDA BİR GAZİNİN ANILARI adlı 2.kitabı da yakında yayınlanacaktır. Cındık evli ve iki çocuk babasıdır.

İkinci olarak; belki de 1960 kuşağı ve sonrasının hiç tanımadığı hatta duymadığı bir sima ile devam edelim. Köyümüzde okuma ve göklerde " Uçmak" pilot olmak sevdası ile büyümüş, bu sevdasını da Harbiye'li olmakla taçlandırmış ancak bir eğitim uçuşu sırasında (bildigim kadarıyla) Şehit olmuş Velioğlu Hüseyin AKSOY'dan kısaca bahsetmek istiyorum.


Rahmetli, eski muhtar Recep Aksoy'un büyük oğullarından biri olan Hüseyin, küçükken küpbaşından maket uçaklar yapar uçururmuş. Ben büyüyünce de pilot olacağım dermiş. Olmuş ta…

Aşağıda Hüseyin Aksoy'un bulabildiğim bir fotografı ile 1945-1946 yılında Görele Orta Okulunda okurken okul gazetesine yazdıgı ve yayınlanan şiirini de sizlerle paylaşmak istedik.

KÖYÜMÜZ

Kıyılarında dere
Acap burası nere

Havası temiz hava
Köylüler yalçın kaya

Köyün ismi Daylı'dır
Kırları çayırlıdır

Yazın çok yeşillenir
Bahçeleri güllenir

Köyün nüfusu çoktur
Fena insanı yoktur

Çalışkandır köylüler
çok sevilir böyleler.

S.2/238. Hüseyin AKSOY(Kaynak:1945-46 Görele Orta Okulu Dergisi)
Not: Tüm hemşehrilerimizden bu tür çalışmaları yaparak bize ulaştırmalarını veya bizlere hatırlatarak, bilgi ve belgelerini paylaşarak okuyucularımıza ulaştırmada yardımcı olmalarını rica ederiz.

DUYURU

YENI YIL01 Ocak 2014

ANKET

Dernek Çalışmalarımızı Nasıl Buluyorsunuz?

Tüm Anketler

TAKVİM

SAYAÇ

ÖNEMLİ LİNKLER

SAYAÇ

daylikoyu.org.tr © 2007 - 2012 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Köşe yazılarından yazarları, yorumlardan yorumu yazan şahıslar sorumludur. Daylikoyu.Org.Tr sorumlu tutulamaz.
Web: www.daylikoyu.org.tr | E-Mail: info@daylikoyu.org.tr
Altyapı: Mydesign | Tasarım: